This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 82.44 inches by 40.8 inches and an array layout of 3 wide by 4 high.
This mount fits on 1 – 8in Pipe Sch 40 inch steel pole(s) with a spacing of 0 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
Dennis Wattenburger
$5,009.92
Description
This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 82.44 inches by 40.8 inches and an array layout of 3 wide by 4 high.
This mount fits on 1 – 8in Pipe Sch 40 inch steel pole(s) with a spacing of 0 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
Additional information
| Weight | 884.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 24 × 24 in |
| SKU CODE | 1P-0-8TOP-HD-72-L-4HX3W-D08K |
| DUTY SIZE | HD |
| POLE SIZE | 8IN, PIPE, SCH, 40 |
| PRODUCT TYPE | BEAM |
| NUMBER OF POLES | 1.00 |
| POLE SPACING | 0.00 |
| POLE HEIGHT | 10.27 |
| WING SPAN | 72.00 |
| MAX FOUNDATION DEPTH | 6.75 |
| TILT ANGLE | 50.00 |
| CANTILEVER | 234.00 |
| GROUND CLEARANCE | 5.00 |
| NO POLES | 1.00 |
| MODULE AREA | 287.17 |
| ARRAY WIDTH | 20.86 |
| ARRAY HEIGHT | 13.77 |
| RAIL LENGTH | 165.20 |
| MODULE LENGTH | 82.44 |
| PASSED OVERHANG CHECK | TRUE |
| MODULE WIDTH GAP | 0.50 |
| MODULE LENGTH GAP | 1.00 |
| TOTAL FRAME LENGTH | 19.50 |
| GROUND TO TOP | 15.48 |
| PROJECTED PANEL HEIGHT | 10.42 |
| PROJECT ID | DENNIS, WATTENBURGER |
| SITE ADDRESS | 1211, ARROWHEAD, DR, JEFFERSON, CO, 80456, USA |
| MODULE WIDTH | 40.80 |
| NUMBER ROWS | 4.00 |
| NUMBER COLUMNS | 3.00 |
| RISK CATEGORY | I |
| EXPOSURE CATEGORY | C |
| FRAME DUTY OVERRIDE | AUTO |
| POLE OVERRIDE | AUTO |
| SOIL TYPE | SAND |
| CUSTOMER FOUNDATION OVERRIDE | 48, SQUARE |
| FOUNDATION TYPE | SQUARE |
| FOUNDATION SIZE | 60.00 |
| CHECK RAILS | TRUE |
| WIND SPEED OVERRIDE | 140.00 |
| SNOW LOAD OVERRIDE | 50.00 |
| DIRECT SNOW LOAD | FALSE |
| ADD ANGLE BRACE | FALSE |
| TOTAL PRICE | 4771.35 |
| TOTAL WEIGHT | 884.33 |
| TOTAL PALLETS | 1.00 |
https://skycivquotes.s3.amazonaws.com/45a368a6-7e52-4547-b7ce-1669040d4c97.pdf |
|
| ID | 4059.00 |
| 3D Solar link |









