This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 95.1 inches by 44.64 inches and an array layout of 5 wide by 5 high.
This mount fits on 2 – 8in Pipe Sch 80 inch steel pole(s) with a spacing of 22.5 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
5K Ranch
$10,861.07
Description
This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 95.1 inches by 44.64 inches and an array layout of 5 wide by 5 high.
This mount fits on 2 – 8in Pipe Sch 80 inch steel pole(s) with a spacing of 22.5 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
Additional information
| Weight | 2091.38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 24 × 24 in |
| SKU CODE | 2P-22.5-8TOP-HD-57-L-5HX5W-STRUTS-6KI3 |
| DUTY SIZE | HD |
| POLE SIZE | 8IN, PIPE, SCH, 80 |
| PRODUCT TYPE | BEAM |
| NUMBER OF POLES | 2.00 |
| POLE SPACING | 22.50 |
| POLE HEIGHT | 13.06 |
| WING SPAN | 57.00 |
| MAX FOUNDATION DEPTH | 8.50 |
| TILT ANGLE | 59.00 |
| CANTILEVER | 474.00 |
| GROUND CLEARANCE | 5.00 |
| NO POLES | 2.00 |
| MODULE AREA | 753.12 |
| ARRAY WIDTH | 40.04 |
| ARRAY HEIGHT | 18.81 |
| RAIL LENGTH | 225.70 |
| MODULE LENGTH | 95.10 |
| PASSED OVERHANG CHECK | TRUE |
| MODULE WIDTH GAP | 0.50 |
| MODULE LENGTH GAP | 1.00 |
| TOTAL FRAME LENGTH | 39.50 |
| GROUND TO TOP | 21.03 |
| PROJECTED PANEL HEIGHT | 15.94 |
| PROJECT ID | 5K, RANCH |
| SITE ADDRESS | 23790, CO, RD, 54, STEAMBOAT, SPRINGS, CO, 80487, USA |
| MODULE WIDTH | 44.64 |
| NUMBER ROWS | 5.00 |
| NUMBER COLUMNS | 5.00 |
| RISK CATEGORY | I |
| EXPOSURE CATEGORY | C |
| FRAME DUTY OVERRIDE | AUTO |
| POLE OVERRIDE | AUTO |
| SOIL TYPE | SAND |
| CUSTOMER FOUNDATION OVERRIDE | 48, SQUARE |
| FOUNDATION TYPE | SQUARE |
| FOUNDATION SIZE | 48.00 |
| CHECK RAILS | FALSE |
| WIND SPEED OVERRIDE | 115.00 |
| SNOW LOAD OVERRIDE | 112.00 |
| DIRECT SNOW LOAD | FALSE |
| ADD ANGLE BRACE | TRUE |
| TOTAL PRICE | 10343.88 |
| TOTAL WEIGHT | 2091.38 |
| TOTAL PALLETS | 2.00 |
https://skycivquotes.s3.amazonaws.com/108bdd12-2369-47f6-aa10-700a19e1909f.pdf |
|
| ID | 2943.00 |
| 3D Solar link |









