This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 87.2 inches by 41.1 inches and an array layout of 10 wide by 5 high.
This mount fits on 4 – 6in Pipe Sch 40 inch steel pole(s) with a spacing of 19.75 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
Bybee Lakes Hope Center A
$21,174.89
Description
This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 87.2 inches by 41.1 inches and an array layout of 10 wide by 5 high.
This mount fits on 4 – 6in Pipe Sch 40 inch steel pole(s) with a spacing of 19.75 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
Additional information
| Weight | 4056.5800000000004 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 24 × 24 in |
| SKU CODE | 4P-19.75-6TOP-HD-45-L-5HX10W-CI3K |
| DUTY SIZE | HD |
| POLE SIZE | 6IN, PIPE, SCH, 40 |
| PRODUCT TYPE | BEAM |
| NUMBER OF POLES | 4.00 |
| POLE SPACING | 19.75 |
| POLE HEIGHT | 12.24 |
| WING SPAN | 45.00 |
| MAX FOUNDATION DEPTH | 5.75 |
| TILT ANGLE | 15.00 |
| CANTILEVER | 891.00 |
| GROUND CLEARANCE | 10.00 |
| NO POLES | 4.00 |
| MODULE AREA | 1274.00 |
| ARRAY WIDTH | 73.50 |
| ARRAY HEIGHT | 17.33 |
| RAIL LENGTH | 208.00 |
| MODULE LENGTH | 87.20 |
| PASSED OVERHANG CHECK | TRUE |
| MODULE WIDTH GAP | 0.50 |
| MODULE LENGTH GAP | 1.00 |
| TOTAL FRAME LENGTH | 74.25 |
| GROUND TO TOP | 14.46 |
| PROJECTED PANEL HEIGHT | 4.43 |
| PROJECT ID | BYBEE, LAKES, HOPE, CENTER, A |
| SITE ADDRESS | 14355, N, BYBEE, LAKE, CT, PORTLAND, OR, 97203, USA |
| MODULE WIDTH | 41.10 |
| NUMBER ROWS | 5.00 |
| NUMBER COLUMNS | 10.00 |
| RISK CATEGORY | I |
| EXPOSURE CATEGORY | C |
| FRAME DUTY OVERRIDE | AUTO |
| POLE OVERRIDE | AUTO |
| SOIL TYPE | SAND |
| CUSTOMER FOUNDATION OVERRIDE | 36, ROUND |
| FOUNDATION TYPE | SQUARE |
| FOUNDATION SIZE | 48.00 |
| CHECK RAILS | TRUE |
| WIND SPEED OVERRIDE | 92.00 |
| SNOW LOAD OVERRIDE | 20.00 |
| DIRECT SNOW LOAD | FALSE |
| TOTAL PRICE | 20166.56 |
| TOTAL WEIGHT | 4056.58 |
| TOTAL PALLETS | 4.00 |
https://skycivquotes.s3.amazonaws.com/f5fe06c1-9f5a-40e2-af21-8bb75ad079a2.pdf |
|
| ID | 1809.00 |
| CAD URL | |
| 3D Solar link |








