This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 81.4 inches by 41.2 inches and an array layout of 3 wide by 4 high.
This mount fits on 1 – 6in Pipe Sch 80 inch steel pole(s) with a spacing of 0 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
GuildhallVT-Agrivoltaics-1P-12mods-SunPower470-RevA-JB
$4,379.84
Description
This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 81.4 inches by 41.2 inches and an array layout of 3 wide by 4 high.
This mount fits on 1 – 6in Pipe Sch 80 inch steel pole(s) with a spacing of 0 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
Additional information
| Weight | 744.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 24 × 24 in |
| SKU CODE | 1P-0-6TOP-SD-72-L-4HX3W-AJ9A |
| DUTY SIZE | SD |
| POLE SIZE | 6IN, PIPE, SCH, 80 |
| PRODUCT TYPE | BEAM |
| NUMBER OF POLES | 1.00 |
| POLE SPACING | 0.00 |
| POLE HEIGHT | 14.02 |
| WING SPAN | 72.00 |
| MAX FOUNDATION DEPTH | 7.00 |
| TILT ANGLE | 60.00 |
| CANTILEVER | 234.00 |
| GROUND CLEARANCE | 8.00 |
| NO POLES | 1.00 |
| MODULE AREA | 286.34 |
| ARRAY WIDTH | 20.60 |
| ARRAY HEIGHT | 13.90 |
| RAIL LENGTH | 166.80 |
| MODULE LENGTH | 81.40 |
| PASSED OVERHANG CHECK | TRUE |
| MODULE WIDTH GAP | 0.50 |
| MODULE LENGTH GAP | 1.00 |
| TOTAL FRAME LENGTH | 19.50 |
| GROUND TO TOP | 19.97 |
| PROJECTED PANEL HEIGHT | 11.89 |
| WIND SPEED OVERRIDE | 99.00 |
| SNOW LOAD OVERRIDE | 60.00 |
| DIRECT SNOW LOAD | FALSE |
| ADD ANGLE BRACE | FALSE |
| PROJECT ID | GUILDHALLVT-AGRIVOLTAICS-1P-12MODS-SUNPOWER470-REVA-JB |
| SITE ADDRESS | 1475, VT-102, GUILDHALL, VT, 05905, USA |
| MODULE WIDTH | 41.20 |
| NUMBER ROWS | 4.00 |
| NUMBER COLUMNS | 3.00 |
| RISK CATEGORY | I |
| EXPOSURE CATEGORY | B |
| FRAME DUTY OVERRIDE | AUTO |
| POLE OVERRIDE | AUTO |
| SOIL TYPE | SAND |
| CUSTOMER FOUNDATION OVERRIDE | 48, SQUARE |
| FOUNDATION TYPE | SQUARE |
| FOUNDATION SIZE | 48.00 |
| CHECK RAILS | FALSE |
| TOTAL PRICE | 4171.28 |
| TOTAL WEIGHT | 744.66 |
| TOTAL PALLETS | 1.00 |
https://skycivquotes.s3.amazonaws.com/58cc5dce-da64-4ee8-be6a-b89c5c04dda6.pdf |
|
| ID | 5391.00 |
| 3D Solar link |









