This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 82.5 inches by 44.5 inches and an array layout of 8 wide by 5 high.
This mount fits on 3 – 6in Pipe Sch 80 inch steel pole(s) with a spacing of 19.75 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
Monner – V2Jb
$14,300.25
Description
This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 82.5 inches by 44.5 inches and an array layout of 8 wide by 5 high.
This mount fits on 3 – 6in Pipe Sch 80 inch steel pole(s) with a spacing of 19.75 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
Additional information
| Weight | 2686.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 24 × 24 in |
| SKU CODE | 3P-19.75-6TOP-SD-45-L-5HX8W-9I7A |
| DUTY SIZE | SD |
| POLE SIZE | 6IN, PIPE, SCH, 80 |
| PRODUCT TYPE | BEAM |
| NUMBER OF POLES | 3.00 |
| POLE SPACING | 19.75 |
| POLE HEIGHT | 14.74 |
| WING SPAN | 45.00 |
| MAX FOUNDATION DEPTH | 6.75 |
| TILT ANGLE | 46.00 |
| CANTILEVER | 654.00 |
| GROUND CLEARANCE | 8.00 |
| NO POLES | 3.00 |
| MODULE AREA | 1043.75 |
| ARRAY WIDTH | 55.67 |
| ARRAY HEIGHT | 18.75 |
| RAIL LENGTH | 225.00 |
| MODULE LENGTH | 82.50 |
| PASSED OVERHANG CHECK | TRUE |
| MODULE WIDTH GAP | 0.50 |
| MODULE LENGTH GAP | 1.00 |
| TOTAL FRAME LENGTH | 54.50 |
| GROUND TO TOP | 21.41 |
| PROJECTED PANEL HEIGHT | 13.34 |
| WIND SPEED OVERRIDE | NULL |
| SNOW LOAD OVERRIDE | NULL |
| DIRECT SNOW LOAD | FALSE |
| ADD ANGLE BRACE | FALSE |
| PROJECT ID | MONNER, -, V2JB |
| SITE ADDRESS | 14805, MINK, RD, NE, WOODINVILLE, WA, 98077, USA |
| MODULE WIDTH | 44.50 |
| NUMBER ROWS | 5.00 |
| NUMBER COLUMNS | 8.00 |
| RISK CATEGORY | I |
| EXPOSURE CATEGORY | B |
| FRAME DUTY OVERRIDE | AUTO |
| POLE OVERRIDE | AUTO |
| SOIL TYPE | SAND |
| CUSTOMER FOUNDATION OVERRIDE | 48, SQUARE |
| FOUNDATION TYPE | SQUARE |
| FOUNDATION SIZE | 48.00 |
| CHECK RAILS | FALSE |
| TOTAL PRICE | 13619.29 |
| TOTAL WEIGHT | 2686.52 |
| TOTAL PALLETS | 3.00 |
https://skycivquotes.s3.amazonaws.com/15a28cde-e9db-4ff1-81dc-8211b94c4c99.pdf |
|
| ID | 6626.00 |
| 3D Solar link |









