This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 67.4 inches by 44.7 inches and an array layout of 8 wide by 4 high.
This mount fits on 3 – 8in Pipe Sch 40 inch steel pole(s) with a spacing of 17 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
MTSOLAR_CF37J0EABH9A
$12,612.89
Description
This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 67.4 inches by 44.7 inches and an array layout of 8 wide by 4 high.
This mount fits on 3 – 8in Pipe Sch 40 inch steel pole(s) with a spacing of 17 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
Additional information
| Weight | 2105.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 24 × 24 in |
| SKU CODE | 3P-17-8TOP-SD-24-L-4HX8W-5LGH |
| DUTY SIZE | SD |
| POLE SIZE | 8IN, PIPE, SCH, 40 |
| PRODUCT TYPE | BEAM |
| NUMBER OF POLES | 3.00 |
| POLE SPACING | 17.00 |
| POLE HEIGHT | 10.77 |
| WING SPAN | 24.00 |
| MAX FOUNDATION DEPTH | 0.00 |
| TILT ANGLE | 50.00 |
| CANTILEVER | 546.00 |
| GROUND CLEARANCE | 5.00 |
| NO POLES | 3.00 |
| MODULE AREA | 687.04 |
| ARRAY WIDTH | 45.60 |
| ARRAY HEIGHT | 15.07 |
| RAIL LENGTH | 180.80 |
| MODULE LENGTH | 67.40 |
| PASSED OVERHANG CHECK | TRUE |
| MODULE WIDTH GAP | 0.50 |
| MODULE LENGTH GAP | 1.00 |
| TOTAL FRAME LENGTH | 45.50 |
| GROUND TO TOP | 16.54 |
| PROJECTED PANEL HEIGHT | 11.54 |
| WIND SPEED OVERRIDE | NULL |
| SNOW LOAD OVERRIDE | NULL |
| DIRECT SNOW LOAD | FALSE |
| ADD ANGLE BRACE | FALSE |
| DESIGNER NAME | JEFFREY, FEDDERSEN |
| DESIGNER EMAIL | |
| DESIGNER PHONE | 3472770806.00 |
| PROJECT ID | MTSOLAR, CF37J0EABH9A |
| SITE ADDRESS | 20, SHERRY, RD, HARVARD, MA, 01451, USA |
| MODULE INFO | TELESUN |
| MODULE WIDTH | 44.70 |
| NUMBER ROWS | 4.00 |
| NUMBER COLUMNS | 8.00 |
| RISK CATEGORY | I |
| EXPOSURE CATEGORY | C |
| FRAME DUTY OVERRIDE | AUTO |
| POLE OVERRIDE | AUTO |
| SOIL TYPE | SAND |
| CUSTOMER FOUNDATION OVERRIDE | 48, SQUARE |
| FOUNDATION TYPE | SQUARE |
| FOUNDATION SIZE | 48.00 |
| CHECK RAILS | FALSE |
| TOTAL PRICE | 12612.89 |
| TOTAL WEIGHT | 2105.04 |
| TOTAL PALLETS | 3.00 |
https://skycivquotes.s3.amazonaws.com/c4b57409-efc5-44a1-9c4c-d194b83dc196.pdf |
|
| ID | 13837.00 |
| 3D Solar link |









