This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 70 inches by 41.5 inches and an array layout of 3 wide by 4 high.
This mount fits on 1 – 8in Pipe Sch 40 inch steel pole(s) with a spacing of 0 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
Oak Trail Rd
$4,277.82
Description
This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 70 inches by 41.5 inches and an array layout of 3 wide by 4 high.
This mount fits on 1 – 8in Pipe Sch 40 inch steel pole(s) with a spacing of 0 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
Additional information
| Weight | 714.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 24 × 24 in |
| SKU CODE | 1P-0-8TOP-SD-57-L-4HX3W-BI8K |
| DUTY SIZE | SD |
| POLE SIZE | 8IN, PIPE, SCH, 40 |
| PRODUCT TYPE | BEAM |
| NUMBER OF POLES | 1.00 |
| POLE SPACING | 0.00 |
| POLE HEIGHT | 13.50 |
| WING SPAN | 57.00 |
| MAX FOUNDATION DEPTH | 6.50 |
| TILT ANGLE | 30.00 |
| CANTILEVER | 204.00 |
| GROUND CLEARANCE | 10.00 |
| NO POLES | 1.00 |
| MODULE AREA | 248.50 |
| ARRAY WIDTH | 17.75 |
| ARRAY HEIGHT | 14.00 |
| RAIL LENGTH | 168.00 |
| MODULE LENGTH | 70.00 |
| PASSED OVERHANG CHECK | TRUE |
| MODULE WIDTH GAP | 0.50 |
| MODULE LENGTH GAP | 1.00 |
| TOTAL FRAME LENGTH | 17.00 |
| GROUND TO TOP | 16.96 |
| PROJECTED PANEL HEIGHT | 6.92 |
| WIND SPEED OVERRIDE | NULL |
| SNOW LOAD OVERRIDE | NULL |
| DIRECT SNOW LOAD | FALSE |
| PROJECT ID | OAK, TRAIL, RD |
| SITE ADDRESS | 26362, OAK, TRAIL, RD, VALLEY, CENTER, CA, 92082, USA |
| MODULE WIDTH | 41.50 |
| NUMBER ROWS | 4.00 |
| NUMBER COLUMNS | 3.00 |
| RISK CATEGORY | I |
| EXPOSURE CATEGORY | C |
| FRAME DUTY OVERRIDE | AUTO |
| POLE OVERRIDE | 8, 40 |
| SOIL TYPE | SAND |
| FOUNDATION TYPE | SQUARE |
| FOUNDATION SIZE | 48.00 |
| CHECK RAILS | FALSE |
| TOTAL PRICE | 4074.11 |
| TOTAL WEIGHT | 714.66 |
| TOTAL PALLETS | 1.00 |
https://skycivquotes.s3.amazonaws.com/53f38d79-a048-433c-8e3e-6d0674de74cf.pdf |
|
| ID | 1164.00 |
| 3D Solar link |








