This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 80.3 inches by 39.4 inches and an array layout of 3 wide by 4 high.
This mount fits on 1 – 6in Pipe Sch 80 inch steel pole(s) with a spacing of 0 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
14220w array-12mods-RevA-JB
$5,539.64
Description
This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 80.3 inches by 39.4 inches and an array layout of 3 wide by 4 high.
This mount fits on 1 – 6in Pipe Sch 80 inch steel pole(s) with a spacing of 0 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
Additional information
| Weight | 986.21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 24 × 24 in |
| SKU CODE | 1P-0-6TOP-XD-72-L-4HX3W-STRUTS-64AF |
| DUTY SIZE | XD |
| POLE SIZE | 6IN, PIPE, SCH, 80 |
| PRODUCT TYPE | BEAM |
| NUMBER OF POLES | 1.00 |
| POLE SPACING | 0.00 |
| POLE HEIGHT | 11.25 |
| WING SPAN | 72.00 |
| MAX FOUNDATION DEPTH | 6.50 |
| TILT ANGLE | 70.00 |
| CANTILEVER | 234.00 |
| GROUND CLEARANCE | 5.00 |
| NO POLES | 1.00 |
| MODULE AREA | 270.32 |
| ARRAY WIDTH | 20.32 |
| ARRAY HEIGHT | 13.30 |
| RAIL LENGTH | 159.60 |
| MODULE LENGTH | 80.30 |
| PASSED OVERHANG CHECK | TRUE |
| MODULE WIDTH GAP | 0.50 |
| MODULE LENGTH GAP | 1.00 |
| TOTAL FRAME LENGTH | 19.50 |
| GROUND TO TOP | 17.42 |
| PROJECTED PANEL HEIGHT | 12.34 |
| WIND SPEED OVERRIDE | 103.00 |
| SNOW LOAD OVERRIDE | 113.00 |
| DIRECT SNOW LOAD | TRUE |
| ADD ANGLE BRACE | TRUE |
| PROJECT ID | 14220W, ARRAY-12MODS-REVA-JB |
| SITE ADDRESS | 79, MOHAWK, TRAIL, FLORIDA, MA, 01247, USA |
| MODULE WIDTH | 39.40 |
| NUMBER ROWS | 4.00 |
| NUMBER COLUMNS | 3.00 |
| RISK CATEGORY | I |
| EXPOSURE CATEGORY | B |
| FRAME DUTY OVERRIDE | AUTO |
| POLE OVERRIDE | AUTO |
| SOIL TYPE | SAND |
| CUSTOMER FOUNDATION OVERRIDE | 48, SQUARE |
| FOUNDATION TYPE | SQUARE |
| FOUNDATION SIZE | 48.00 |
| CHECK RAILS | FALSE |
| TOTAL PRICE | 5275.85 |
| TOTAL WEIGHT | 986.21 |
| TOTAL PALLETS | 1.00 |
https://skycivquotes.s3.amazonaws.com/0ce38b09-ea15-43d4-8477-e304b4596236.pdf |
|
| ID | 4582.00 |
| 3D Solar link |









