This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 68 inches by 44.64 inches and an array layout of 8 wide by 4 high.
This mount fits on 3 – 8in Pipe Sch 40 inch steel pole(s) with a spacing of 17 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
Dalitsch_32panel_3pole_solarever410W
$13,955.16
Description
This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 68 inches by 44.64 inches and an array layout of 8 wide by 4 high.
This mount fits on 3 – 8in Pipe Sch 40 inch steel pole(s) with a spacing of 17 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
Additional information
| Weight | 2413.5299999999997 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 24 × 24 in |
| SKU CODE | 3P-17-8TOP-HD-24-L-4HX8W-EA6F |
| DUTY SIZE | HD |
| POLE SIZE | 8IN, PIPE, SCH, 40 |
| PRODUCT TYPE | BEAM |
| NUMBER OF POLES | 3.00 |
| POLE SPACING | 17.00 |
| POLE HEIGHT | 10.76 |
| WING SPAN | 24.00 |
| MAX FOUNDATION DEPTH | 7.00 |
| TILT ANGLE | 50.00 |
| CANTILEVER | 546.00 |
| GROUND CLEARANCE | 5.00 |
| NO POLES | 3.00 |
| MODULE AREA | 692.15 |
| ARRAY WIDTH | 46.00 |
| ARRAY HEIGHT | 15.05 |
| RAIL LENGTH | 180.56 |
| MODULE LENGTH | 68.00 |
| PASSED OVERHANG CHECK | TRUE |
| MODULE WIDTH GAP | 0.50 |
| MODULE LENGTH GAP | 1.00 |
| TOTAL FRAME LENGTH | 45.50 |
| GROUND TO TOP | 16.46 |
| PROJECTED PANEL HEIGHT | 11.40 |
| WIND SPEED OVERRIDE | NULL |
| SNOW LOAD OVERRIDE | NULL |
| DIRECT SNOW LOAD | FALSE |
| ADD ANGLE BRACE | FALSE |
| DESIGNER NAME | LEV |
| DESIGNER EMAIL | |
| DESIGNER PHONE | |
| PROJECT ID | DALITSCH, 32PANEL, 3POLE, SOLAREVER410W |
| SITE ADDRESS | TANAINA, AK, USA |
| MODULE WIDTH | 44.64 |
| NUMBER ROWS | 4.00 |
| NUMBER COLUMNS | 8.00 |
| RISK CATEGORY | I |
| EXPOSURE CATEGORY | C |
| FRAME DUTY OVERRIDE | AUTO |
| POLE OVERRIDE | AUTO |
| SOIL TYPE | SAND |
| CUSTOMER FOUNDATION OVERRIDE | 48, SQUARE |
| FOUNDATION TYPE | SQUARE |
| FOUNDATION SIZE | 48.00 |
| CHECK RAILS | FALSE |
| TOTAL PRICE | 13290.63 |
| TOTAL WEIGHT | 2413.53 |
| TOTAL PALLETS | 3.00 |
https://skycivquotes.s3.amazonaws.com/cfdd185a-5b1b-4ab9-a2a9-538735f25865.pdf |
|
| ID | 7851.00 |
| 3D Solar link |









