This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 76 inches by 41 inches and an array layout of 3 wide by 5 high.
This mount fits on 1 – 8in Pipe Sch 40 inch steel pole(s) with a spacing of 0 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
MTSOLAR_474A5438I82A
$5,385.25
Description
This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 76 inches by 41 inches and an array layout of 3 wide by 5 high.
This mount fits on 1 – 8in Pipe Sch 40 inch steel pole(s) with a spacing of 0 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
Additional information
| Weight | 1027.03 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 24 × 24 in |
| SKU CODE | 1P-0-8TOP-HD-57-L-5HX3W-C16A |
| DUTY SIZE | HD |
| POLE SIZE | 8IN, PIPE, SCH, 40 |
| PRODUCT TYPE | BEAM |
| NUMBER OF POLES | 1.00 |
| POLE SPACING | 0.00 |
| POLE HEIGHT | 10.11 |
| WING SPAN | 57.00 |
| MAX FOUNDATION DEPTH | 7.25 |
| TILT ANGLE | 45.00 |
| CANTILEVER | 204.00 |
| GROUND CLEARANCE | 4.00 |
| NO POLES | 1.00 |
| MODULE AREA | 332.86 |
| ARRAY WIDTH | 19.25 |
| ARRAY HEIGHT | 17.29 |
| RAIL LENGTH | 207.50 |
| MODULE LENGTH | 76.00 |
| PASSED OVERHANG CHECK | TRUE |
| MODULE WIDTH GAP | 0.50 |
| MODULE LENGTH GAP | 1.00 |
| TOTAL FRAME LENGTH | 17.00 |
| GROUND TO TOP | 16.15 |
| PROJECTED PANEL HEIGHT | 12.08 |
| PROJECT ID | MTSOLAR, 474A5438I82A |
| SITE ADDRESS | 436, 11TH, AVE, MADAWASKA, ME, 04756, USA |
| MODULE WIDTH | 41.00 |
| NUMBER ROWS | 5.00 |
| NUMBER COLUMNS | 3.00 |
| RISK CATEGORY | I |
| EXPOSURE CATEGORY | C |
| FRAME DUTY OVERRIDE | AUTO |
| POLE OVERRIDE | AUTO |
| SOIL TYPE | SAND |
| FOUNDATION TYPE | SQUARE |
| FOUNDATION SIZE | 48.00 |
| CHECK RAILS | FALSE |
| WIND SPEED OVERRIDE | 90.00 |
| SNOW LOAD OVERRIDE | 60.00 |
| DIRECT SNOW LOAD | FALSE |
| TOTAL PRICE | 5128.81 |
| TOTAL WEIGHT | 1027.03 |
| TOTAL PALLETS | 1.00 |
https://skycivquotes.s3.amazonaws.com/0a4eddfc-4042-4ff5-aee4-b978e6b5d6af.pdf |
|
| ID | 754.00 |
| 3D Solar link |








