This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 76 inches by 41 inches and an array layout of 6 wide by 3 high.
This mount fits on 2 – 6in Pipe Sch 40 inch steel pole(s) with a spacing of 22.5 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
MTSOLAR_78CF8IE3JCGCB
$9,811.13
Description
This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 76 inches by 41 inches and an array layout of 6 wide by 3 high.
This mount fits on 2 – 6in Pipe Sch 40 inch steel pole(s) with a spacing of 22.5 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
Additional information
| Weight | 1693.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 24 × 24 in |
| SKU CODE | 2P-22.5-6TOP-HD-45-L-3HX6W-B1KH |
| DUTY SIZE | HD |
| POLE SIZE | 6IN, PIPE, SCH, 40 |
| PRODUCT TYPE | BEAM |
| NUMBER OF POLES | 2.00 |
| POLE SPACING | 22.50 |
| POLE HEIGHT | 7.98 |
| WING SPAN | 45.00 |
| MAX FOUNDATION DEPTH | 0.00 |
| TILT ANGLE | 35.00 |
| CANTILEVER | 450.00 |
| GROUND CLEARANCE | 5.00 |
| NO POLES | 2.00 |
| MODULE AREA | 399.44 |
| ARRAY WIDTH | 38.50 |
| ARRAY HEIGHT | 10.38 |
| RAIL LENGTH | 124.50 |
| MODULE LENGTH | 76.00 |
| PASSED OVERHANG CHECK | TRUE |
| MODULE WIDTH GAP | 0.50 |
| MODULE LENGTH GAP | 1.00 |
| TOTAL FRAME LENGTH | 37.50 |
| GROUND TO TOP | 10.95 |
| PROJECTED PANEL HEIGHT | 5.95 |
| WIND SPEED OVERRIDE | NULL |
| SNOW LOAD OVERRIDE | NULL |
| DIRECT SNOW LOAD | FALSE |
| ADD ANGLE BRACE | FALSE |
| DESIGNER NAME | JSUNPV, LLC |
| DESIGNER EMAIL | |
| DESIGNER PHONE | 9137662266.00 |
| PROJECT ID | MTSOLAR, 78CF8IE3JCGCB |
| SITE ADDRESS | 9005, W, 168TH, ST, STILWELL, KS, 66085, USA |
| MODULE INFO | LG, 405W |
| MODULE WIDTH | 41.00 |
| NUMBER ROWS | 3.00 |
| NUMBER COLUMNS | 6.00 |
| RISK CATEGORY | I |
| EXPOSURE CATEGORY | C |
| FRAME DUTY OVERRIDE | AUTO |
| POLE OVERRIDE | AUTO |
| SOIL TYPE | SAND |
| CUSTOMER FOUNDATION OVERRIDE | 36, ROUND |
| FOUNDATION TYPE | ROUND |
| FOUNDATION SIZE | 36.00 |
| CHECK RAILS | FALSE |
| TOTAL PRICE | 9811.13 |
| TOTAL WEIGHT | 1693.70 |
| TOTAL PALLETS | 2.00 |
https://skycivquotes.s3.amazonaws.com/f799497c-ce21-4b28-bc83-e877d9867796.pdf |
|
| ID | 13735.00 |
| 3D Solar link |









