This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 82.52 inches by 40.91 inches and an array layout of 9 wide by 5 high.
This mount fits on 3 – 8in Pipe Sch 40 inch steel pole(s) with a spacing of 22.5 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
MulberryElementarySchool-NCGP2023-JB-RevC
$17,373.18
Description
This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 82.52 inches by 40.91 inches and an array layout of 9 wide by 5 high.
This mount fits on 3 – 8in Pipe Sch 40 inch steel pole(s) with a spacing of 22.5 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
Additional information
| Weight | 3358.61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 24 × 24 in |
| SKU CODE | 3P-22.5-8TOP-HD-57-L-5HX9W-B31A |
| DUTY SIZE | HD |
| POLE SIZE | 8IN, PIPE, SCH, 40 |
| PRODUCT TYPE | BEAM |
| NUMBER OF POLES | 3.00 |
| POLE SPACING | 22.50 |
| POLE HEIGHT | 13.09 |
| WING SPAN | 57.00 |
| MAX FOUNDATION DEPTH | 8.75 |
| TILT ANGLE | 21.00 |
| CANTILEVER | 744.00 |
| GROUND CLEARANCE | 10.00 |
| NO POLES | 3.00 |
| MODULE AREA | 1080.80 |
| ARRAY WIDTH | 62.64 |
| ARRAY HEIGHT | 17.25 |
| RAIL LENGTH | 207.05 |
| MODULE LENGTH | 82.52 |
| PASSED OVERHANG CHECK | TRUE |
| MODULE WIDTH GAP | 0.50 |
| MODULE LENGTH GAP | 1.00 |
| TOTAL FRAME LENGTH | 62.00 |
| GROUND TO TOP | 16.15 |
| PROJECTED PANEL HEIGHT | 6.11 |
| WIND SPEED OVERRIDE | 115.00 |
| SNOW LOAD OVERRIDE | 20.00 |
| DIRECT SNOW LOAD | FALSE |
| ADD ANGLE BRACE | FALSE |
| PROJECT ID | MULBERRYELEMENTARYSCHOOL-NCGP2023-JB-REVC |
| SITE ADDRESS | 190, MULBERRY, SCHOOL, RD, NORTH, WILKESBORO, NC, 28659, USA |
| MODULE WIDTH | 40.91 |
| NUMBER ROWS | 5.00 |
| NUMBER COLUMNS | 9.00 |
| RISK CATEGORY | II |
| EXPOSURE CATEGORY | B |
| FRAME DUTY OVERRIDE | AUTO |
| POLE OVERRIDE | 8, 40 |
| SOIL TYPE | SAND |
| CUSTOMER FOUNDATION OVERRIDE | 48, SQUARE |
| FOUNDATION TYPE | ROUND |
| FOUNDATION SIZE | 48.00 |
| CHECK RAILS | TRUE |
| TOTAL PRICE | 16545.89 |
| TOTAL WEIGHT | 3358.61 |
| TOTAL PALLETS | 3.00 |
https://skycivquotes.s3.amazonaws.com/4c0eefa8-10de-496b-a8bd-867b17ff706a.pdf |
|
| ID | 2582.00 |
| 3D Solar link |









