This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 89.72 inches by 44.65 inches and an array layout of 8 wide by 4 high.
This mount fits on 3 – 8in Pipe Sch 40 inch steel pole(s) with a spacing of 22.5 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
winthrop 32 mod (580W)
$15,075.28
Description
This Pole Mount is designed to meet your site-specific inputs which are modules with dimensions of 89.72 inches by 44.65 inches and an array layout of 8 wide by 4 high.
This mount fits on 3 – 8in Pipe Sch 40 inch steel pole(s) with a spacing of 22.5 feet (not included).
The package includes a rail kit with all hardware necessary to attach and bond the solar modules to the rack. A chain hoist and lift bracket are needed for each pole (not included).
See 3D Model Here
Additional information
| Weight | 2752.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 24 × 24 in |
| SKU CODE | 3P-22.5-8TOP-HD-45-L-4HX8W-2B4D |
| DUTY SIZE | HD |
| POLE SIZE | 8IN, PIPE, SCH, 40 |
| PRODUCT TYPE | BEAM |
| NUMBER OF POLES | 3.00 |
| POLE SPACING | 22.50 |
| POLE HEIGHT | 8.76 |
| WING SPAN | 45.00 |
| MAX FOUNDATION DEPTH | 6.50 |
| TILT ANGLE | 50.00 |
| CANTILEVER | 720.00 |
| GROUND CLEARANCE | 3.00 |
| NO POLES | 3.00 |
| MODULE AREA | 910.22 |
| ARRAY WIDTH | 60.48 |
| ARRAY HEIGHT | 15.05 |
| RAIL LENGTH | 180.60 |
| MODULE LENGTH | 89.72 |
| PASSED OVERHANG CHECK | TRUE |
| MODULE WIDTH GAP | 0.50 |
| MODULE LENGTH GAP | 1.00 |
| TOTAL FRAME LENGTH | 60.00 |
| GROUND TO TOP | 14.53 |
| PROJECTED PANEL HEIGHT | 11.53 |
| DESIGNER NAME | |
| DESIGNER EMAIL | |
| DESIGNER PHONE | |
| PROJECT ID | WINTHROP, 32, MOD, (580W) |
| SITE ADDRESS | 7831, FARM, TO, MARKET, RD, WHITEFISH, MT, 59937, USA |
| MODULE INFO | |
| MODULE WIDTH | 44.65 |
| NUMBER ROWS | 4.00 |
| NUMBER COLUMNS | 8.00 |
| RISK CATEGORY | I |
| EXPOSURE CATEGORY | C |
| FRAME DUTY OVERRIDE | AUTO |
| POLE OVERRIDE | AUTO |
| SOIL TYPE | SAND |
| CUSTOMER FOUNDATION OVERRIDE | 48, SQUARE |
| FOUNDATION TYPE | SQUARE |
| FOUNDATION SIZE | 48.00 |
| CHECK RAILS | FALSE |
| WIND SPEED OVERRIDE | 110.00 |
| SNOW LOAD OVERRIDE | 85.00 |
| DIRECT SNOW LOAD | FALSE |
| ADD ANGLE BRACE | FALSE |
| TOTAL PRICE | 15075.28 |
| TOTAL WEIGHT | 2752.69 |
| TOTAL PALLETS | 3.00 |
https://skycivquotes.s3.amazonaws.com/0ef2ce0a-c854-4c4f-ad95-ec1be830bbf6.pdf |
|
| ID | 12742.00 |
| 3D Solar link |









